Ak sa napriek tomu obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám, na splnenie povinnosti sčítania bude môcť využiť asistované sčítanie. V každej obci alebo meste budú kontaktné miesta, kde obyvateľovi so sčítaním pomôže asistent. Na takéto miesto je ale potrebné sa osobne dostaviť.
Obce a mestá pamätali však aj na chorých a imobilných obyvateľov, ktorí sa nedokážu sčítať elektronicky, ani sa dostaviť na kontaktné miesto. Tí budú môcť telefonicky požiadať o návštevu mobilného asistenta. A práve pri asistenčnom sčítaní odporúčame k zvýšenej opatrnosti. Mohli by ho zneužiť podvodníci vydávajúci sa za mobilných asistentov. Ak si nedáte pozor, môžete ľahko prísť o úspory.
Asistenčné sčítanie bude prebiehať od 1. apríla a potrvá najneskôr do 31. októbra 2021
Najmä seniori by mali byť obozretní voči neznámym osobám. Mohli by ich telefonicky alebo osobne kontaktovať podvodníci a ponúkať pomoc pri elektronickom alebo asistenčnom sčítaní. Všetkým, ktorí potrebujú pomoc pri elektronickom sčítaní, odporúčame, aby žiadali o pomoc iba svojich príbuzných, prípadne známych, ktorých poznajú, a ktorým dôverujú.
Obyvatelia, ktorí sa nedokážu sčítať sami ani s pomocou blízkych, majú dve možnosti:
- osobne sa dostaviť na kontaktné miesta zriadené obcou či mestom, kde ich sčíta stacionárny asistent, alebo
- telefonicky kontaktovať obec /prípadne call centrum/ a požiadať o pomoc pri sčítaní – mobilný asistent ich príde sčítať priamo domov.
Mobilných asistentov sčítania ustanovuje obec alebo mesto. Budú sa povinne preukazovať príslušným preukazom. Obyvatelia si s nimi najskôr dohodnú presný čas príchodu. V telefonáte sa dozvedia aj meno a priezvisko mobilného asistenta. Od týchto opatrení sa očakáva eliminácia podvodných konaní – podvodníkom nejde o pomoc, chcú sa dostať do príbytku obete a obrať ju o peniaze či iné cennosti. Podľa skúseností polície nepohrdnú ani osobnými dokladmi, ktoré by mohli zneužiť.